piktor -
Oleg Solovyov
Trendet në Artit Bashkëkohor
05.05.2018
kryesor » lajm » Pikturë në brendësi të banesës

Pikturë në brendësi të banesës

dëshira e njeriut për bukuri - nuk është e re. Në kohët parahistorike,, paraardhësit tanë stolisur petroglyphs muret shpellë: kështu që ajo ka një dëshirë të natyrshme për të bërë shtëpinë tuaj komod, i bukur. Tani, megjithatë, theksojnë shprehurit e stilit brendshme, të bëhet një pjesë integrale e dizajnit koncept dhe thjesht shtoni edhe pak ngjyrë në mjedis, mund të mur piktura. arteve të bukura transformuar në mënyrë të konsiderueshme që nga kohët e lashta: fituar një formë të re dhe formën, por mbajti funksionin origjinale. ende, pikturë detyrë - për të dhënë kënaqësi estetike.

Pikturë Bashkëkohore në brendshme, muraleve, gravura, Përbërja foto, "Frymë jetës" në shtëpinë tuaj. Nga tani e tutje situatën do të pushojë përgjithmonë të jetë gri dhe i mërzitshëm.

Për disa pikturë brendshme - zgjedhje e përkryer?

Nuk ka kufizime. Visual Arts - një shtesë e suksesshme në shtëpitë klasike të stilit, apartamente minimalist studio, apartament në stilin e "papafingo" dhe objekteve jo-standarde, pa një koncept të vetëm të brendshëm.

nuk është e rëndësishme, Nëse ju rrinë në një stil në dekorimin, ose preferojnë një kaos krijuese - Pikturat murale në të brendshme kurrë nuk do të jetë e tepërt. Por gjëja kryesore këtu - për të krijuar harmoni, duke zgjedhur stilin e duhur dhe kuptimin e opsioneve. Merrni një sasi e vogël e imagjinatës, dhe ju të ketë sukses!

Si te zgjidhni një pikturë në të brendshme: rregullat e kombinimit të përsosur

drejtë kombinim - është shumë më e rëndësishme, se i plotëson sy. Siç riprodhimi zgjedhur ndihmon për të vërtetë të transformuar shtëpinë:

 • Transmetoni tiparet delikate stilin e brendshme, shtoni specifikat;
 • Krijo një ngjyrë të ndritshme theks, për të tërhequr vëmendjen;
 • Për të bërë mjedis dhomë më shumë kontrast;
 • Vizualisht zgjerimin e hapësirës, ose në të kundërtën - shtoni coziness në dhomë është shumë ambicioz.

komplot. pikturë, kanavacë, vaj

Gjëja kryesore në zgjedhjen:

 • Riprodhimi duhet të përputhen brendshme stil, transferimin e përgjithshme "humor" dhomë, të vendosur tonin.
 • Zgjedhja e ngjyrave është e mundur në dy mënyra - në të kundërt me sundimin dhe parimin e nuanca. Në rastin e parë, Foto - një vend i ndritshëm në ngjyrë dhomë, Elementet e dytë riprodhim harmonizuar në ngjyrë me dhoma të dekoruara, duke u bërë një me të.
 • Përqindja dhe shkalla e riprodhimit duhet të zgjidhen në bazë të madhësisë së objekteve të tjera në dhomë. Për shembull,, në krye të një krevat masive do të duket marrëveshje të favorshme të pikturave të mëdha, atëherë, vetëm si një riprodhim i vogël "do të jetë e humbur" në kontekstin e shkallës.

mbaj mend: pikturë në brendësi të banesës - një reflektim i qëndrimit tuaj, vizioni i estetikë. Kjo është ndjenja juaj e bukurisë, harmoni - gjithmonë kriteret më të rëndësishme të përzgjedhjes. Dhe pastaj - Këshilla, rregullat dhe sipas projektuesi.

Të dhënat e foto

Sundojë kornizë të përsosur: ajo duhet në të njëjtën kohë e kombinuar me dhomë të brendshme dhe të theksojnë estetikë e riprodhimit - thellësinë e saj, mbushje ngjyra, perspektivë. Prandaj, nuk ka asnjë qasje universale - eksperiment dhe të kërkoni për atë variant, që është për simpati tuaj.

Disa këshilla të projektimit, për të ndihmuar të përcaktuar:

 • piktura abstrakte dhe avant-gardës duket e madhe pa një kornizë - në mënyrë të sigurtë mund të braktiset. veçanërisht, Nëse e brendshme e dhomës, Ajo do të strehojë piktura, në një stil bashkëkohor.
 • gravura, pastel dhe me bojëra uji punimet duhet të vendosen nën xham. antiglare përshtatshme: kështu riprodhimet do të duket e madhe në mbrëmje, Kur llamba.
 • operacion të naftës mund të përfshihen në kuadër, pa përdorur xhami.

këshill: frame detyrueshëm kërkon vetëm një klasik pikturë në të brendshme të banesave. Por ky rregull mund të injorohet, nëse foto duket objektivisht më mirë pa kornizë dhe xhami.

Ravens bojë uji opake

korb, sorrë, zogjtë
Crows, zogjtë

Si të mirë për të rri një foto

Për të marr dhe të organizojmë riprodhim aesthetically kënaqshëm - është vetëm gjysma e betejës. detyra juaj të ardhshëm - të drejtën për të vënë atë në mur të dhomës. Është e rëndësishme për të marrë parasysh:

 • pictures Dimensions: riprodhimet e madhësive mbresëlënëse duket e mirë tjetër të rëndë, mobilje shkallë, miniaturë - krejt e kundërta.
 • formë riprodhimi. Për të ngushtuar ndarje kostum foto vertikale, në zonën e përgjithshëm pranë koka e shtratit - kanavacë horizontale.
 • sfond. Më e mirë "bazë" për çdo riprodhim - vetme-colored mur.

Nëse keni ndërmend për të ul receptorin e telefonit në një mur a riprodhimet pak, kujdeset për kombinimin e tyre të bukur. Me kërkesë "pikturë në të brendshme foto"Ju mund të gjeni shumë mundësi interesante strehim.

Afresket në brendësi të banesës: Ju duhet të dini

Classic mural – Madhe për kuzhinë, dhomë ndenjieje, dhoma gjumi dhe madje edhe banjo. një dizajn të tilla alternative e mureve është një nga më të vjetër: Ai ishte i njohur BC. megjithatë, muraleve në të brendshme Ne nuk e kanë humbur rëndësinë e:

 • Murale në mur në banjo krijojnë një atmosferë e relaksimit. Këtu janë motive ideale natyrore - Green, lule, peisazhet e pyjeve.
 • Në kuzhinë, ne rekomandojmë për të vendosur një afresk në zonën tryezë ngrënie. Modeli mund të plotësohet nga korniza derdhur, guri dekorativ. Kjo do të krijojë efektin e përfundimit, Përbërja Renditja.
 • mural Izgolov'em mbi shtrat, Made në hije pastel, Kjo është përfundimi i përsosur i dhoma gjumi brendshme. Këtu, gjithashtu, të qetë e përshtatshme, Motivet natyrore - ata janë të vendosur për të lehtësuar dhe relaksohuni. Përbërja e plotësuar mund të jetë i ndriçuar vendin, ndodhet në skajin e sipërm të afresk. Kjo do të krijojë një efekt vizual të zgjerimit të hapësirës, e cila është veçanërisht e rëndësishme për kompakt, dhoma të vogla.
 • Brendshme e sallës, një mënyrë për të hartuar muret do të ndihmojë për të theksuar banesën e përgjithshme stil, për të krijuar një pamje harmonike dhe koherente.
 • Dhomen e ndjenjes, mural mund të bukur të plotësojë veshje me dërrasa druri. Ky vendim në mënyrë efektive duket në dhoma, zbukuruar në një stil klasik.

mural moderne është aplikuar lehtë në mur: Kjo është një web, i cili është bashkangjitur dhe në çdo sipërfaqe. Për të krijuar një natyrore, foto jetojnë mund të zgjidhni 3D-murale.

Pikturë në një mjedis klasike

Është e vështirë të imagjinohet një ambient klasik, pa riprodhimet sofistikuara në mure! Elementet Furnizimi me stil historik mund të plotësohet advantageously peizazhe, ende lifes dhe portrete në stilin e realizmit. impressiveness, bukuria e pikturave të përkryer të nxjerrë në pah kornizë masiv - gdhendur apo të rrepta, pa elemente të panevojshme dekorative.

E brendshme neoklasike është e kombinuar me skica të thjeshta, e cila është e dominuar nga motive të brendshme apo urbane. Për regjistrim është korniza relativisht e thjeshtë, mundësisht në dritë, hije të këndshme sy.

këshill: nuk duhet të zgjidhni shumë e errët, piktura zymtë. E brendshme tashmë të rreptë klasike do të duket mjaft e zymtë. Të vendosur humor me diçka të ndritshme!

Pikturë në një brendshme moderne

piktura abstrakte me ngjyra të ndritshme - një dhuratë nga perëndia e vërtetë për minimalist, brendshme të thjeshta moderne. Do të jetë konturet e duhura grafike, linjat freskët, disa kontrast. Ne rekomandojmë që të preferojnë ngjyra të ngrohta: ata do të mbushë një dhomë rehatshëm ndjehen urban.

risjell: në një brendshme moderne, pikturat janë të përshtatshme pa dekorime shtesë. Shumica e printimeve moderne të artit duken shumë mirë pa korniza dhe xham.

Teknika e lartë e rreptë plotësohet në mënyrë të përkryer nga kanavacat e mëdha bardh e zi. Një përbërje e disa pikturave të tilla do të krijojë një atmosferë të plotësisë., komoditet i thjeshte. Rreth imazheve, atëherë këtu duhet të mbizotërojnë motivet urbane - peisazhet urbane të qyteteve të mëdha, riprodhimet e arkitekturës moderne. Portretet grafike janë gjithashtu të përshtatshme..

Eksperimentoni dhe ndiqni shijen tuaj

…kjo është – keshilla e fundit, të cilën ne duam t'ju japim sot. Mbi të gjitha, madje duke marrë parasysh të gjitha rregullat dhe truket e dizajnit, nuk ka asnjë mënyrë universale, si të zgjidhni pikturën për brendësinë. Provoni mënyra të ndryshme, Mos kini frikë të zgjidhjeve jo-standarde, Mësoni prirje të re - pastaj harmoninë dhe bukurinë mbretëronte në brendshme tuaj. Ne ju dëshirojmë një frymëzim të vërtetë çdo ditë!