piktor -
Oleg Solovyov
Si te zgjidhni një foto në të brendshme
05.05.2018
Pikturë në brendshme
Pikturë në brendësi të banesës
03.09.2018
kryesor » lajm » Trendet në Artit Bashkëkohor

Trendet në Artit Bashkëkohor

Arti bashkëkohor dhe tregu i artit është zgjeruar me kalimin e çdo ditë. sigurisht, teknologjia i dha një shtysë të re për të përmbushur artistë të reja dhe trendet. Kjo nuk është domosdoshmërisht për të vizituar ekspozita dhe muzeumet, ndjekur lirimin e directory të re: të mjaftueshme për të lidhur në internet - dhe botës së artit nga antikiteti deri në ditët e sotme duket para syve. Le të merren me trendet aktuale në artin bashkëkohor.

Ky artikull analizuar tendencat kryesore në botë grafike, shfaqje dhe instalimet.

efekti glitch

images shumë interesante parë në botën e dizajnit grafik. Arrihet duke shtrembëruar imazhe, ashtuquajturi efekti Gluck, sidomos në botën dixhitale - një tendencë popullore në mesin e artistëve. Më parë, një lakim të tillë, deformimi tepër i bezdisshëm. Megjithatë, artit bashkëkohor ka rritur disa hapa më sipër: то, Çfarë përdoret për t'u martuar, Tani krijoni një të veçantë. 2018 vit – me të vërtetë koha, kur imazhet me efekt anomali duke marrë mbi botën.

art bashkëkohor

Përbërja e librave

Përsëri, forma e skulptura, se ishte e pamundur të imagjinohet dekada më parë. Me zhvillimin e formatit elektronik, version letër, për fat të keq, Ajo po kalon periudhën më të mirë të. megjithatë, Artistët e shohin botën me sy të ndryshëm dhe pastaj, që të tjerët thjesht subjekt, për ta kjo është material për të krijuar kryeveprat. Ky grumbull i librave u bë materiale ndërtimi, nga i cili është i lindur shifrat pabesueshme, strukturë. Forma dhe përmbajtja mund të plotësojnë njëri-tjetrin, ose, ose në konflikt, gjeneruar reagime të ndryshme nga audienca.

Disa artistë preferojnë të motive të florës dhe faunës, Rachel p.sh. Asha (Rachael Ashe), tjetër, si Anouk Kruitof (Anouk Kruithof) Ajo ka krijuar një skulpturë rrënuar muret. Për njerëzit kreativ forma shumë të librave në letër, fjalor, Kujtimet u bë një muzë. Në duart e tyre, audienca do të shohim një libër me një kënd krejtësisht të ndryshme, por jo më pak e bukur.

Skulptura nga designers Lego

Ajo mund të supozohet, se krijuesit e këtyre kompozimeve çuditshëm ose thjesht nuk rritet në shpirt, ose thjesht nuk luhet mjaftueshme. Megjithatë, artistët të krijojnë statujë jo vetëm të errët, anijet pirate të thjeshta apo kështjella, dhe shkallë të pabesueshme dhe forma e, Absolutisht jo objektet fëmijë të artit të aplikuar.

Pothuajse një gjysmë shekulli më parë, projektuesi i famshëm është krijuar, dhe ka shumë pak njerëz në botë, i cili u përpoq për të ndërtuar çdo gjë nga detalek. Por, për artistët, madje edhe të tilla të parëndësishme në pamje të parë, materiali është bërë një hap në një drejtim të ri në botën e artit bashkëkohor. Një nga krijuesit më të famshme këngëve të tilla të pabesueshme në botë - American neo-skulptor Nathan Sawaya. Këtu janë disa nga veprat e tij: Riprodhimi i Edvard Munch "The Scream", një kopje e Partenoni dhe, së fundi, skelet tiranosauri katër metrash.

Trendet në Artit Bashkëkohor

Tekstile dhe litar instalimit

Çfarë të bëjë të, kjo do të duket, litari konvencional ose fije? Artistët erdhi në këtë artikuj të njohura shtëpiake me anë të pazakontë. Ata nuk qep apo qëndis, dhe endje.

Për shembull,, Japanese Chiharu Shiota fillesat kthesë nëpër dhomë një shumëllojshmëri të artikujve. Disa shikuesit admirojnë veprat, të tjerët e konsiderojnë ata të jenë të errët dhe e tmerrshme. megjithatë, Ajo nuk mbetet indiferent. Meksikan Gabriel Dave krijon një instalim emocionuese në shkallë të gjerë të fijeve ylberit. Puna e tij autori përpiqet për të reflektuar për nevojën e njeriut për mbrojtje dhe strehim. Scott Hove e filamente, litarë, bechevok, weaves një web e litarë. Por Emil Lukas, Duke përdorur një material të tillë të pazakontë, tërheq fotografi. Në vend ngastra e temat me ngjyrë të bordit prej druri, duke krijuar një mahnitëse modele abstrakte.

Përmendur vetëm disa artistë. Në një botë të shumë autorëve, të cilat krijojnë mahnitëse në instalimin e saj origjinalitet, duke reflektuar në të gjitha llojet e temave, se ata prekin.

Author origjinale

Një prirje interesante, e cila ju lejon për të blerë një kryevepër jo vetëm milionerë, dhe mbledhësit e artit. kopipasta Epoch të lejojë për një vështrim të ri në idenë e prodhimit të veprave të artit në disa mënyra të ndryshme dhe në kategoritë e çmimeve të ndryshme.

Çfarë është ajo. Fotografia është shtypur në edicionin e kufizuar ose në letër, ose në kanavacë. Kështu, çdo kopje e një origjinal, që është i certifikuar.

art Interactive rrugë

Lloji i artit të rrugës janë të ndryshme dhe të gjithanshëm: Autorët janë duke u përpjekur jo vetëm të paraqesin punimet e tyre, por edhe për të përfshirë audiencën në ndeshjen e tyre. Arti rrugë tani është çudi - disa e shohin atë si vandalizëm, dhe të tjerët janë marrë parasysh dhe duke diskutuar veçanërisht i pëlqente punën. Shumë e shumë i njohur në artin artistë botërorë të provoni dorën e tyre në një zhanër të tillë origjinale, por anonim.

Gjëja kryesore në këto imazhe - kjo është ideja, autori është duke u përpjekur për të përcjellë në audiencë.

pak njerëz

botëve mahnitëse, artistë të cilët krijojnë, përfshin objektet reale apo gjallesat, si dhe krijimin e një burra shumë të vogla. Temat Mirkov tepër të ndryshme: realitet paralel, fëmijëri ose moment i zakonshëm në jetën. Tablotë janë të admiruar për saktësi e saj. Sidomos kur i zoti me një fantazi mahnitëse sjell realitetet e jetës në një hapësirë ​​të vogël.

Disa autorë fëstëk zakonshëm konvertuar në uzinën marsian, kuti të tjera të mbushura me bimë, rërë dhe njerëz, ndërsa shishe të tretë Fanta për meshkujt - është një bimë për mbushjen vinogradinok.

Arti bashkëkohor ka lëvizur përtej qendrave të artit dhe kolegje, kjo nuk është absolutisht e ngjashme me, që vendosi për të treguar në muze. Dhe e gjithë kjo është e madhe, për shkak se ajo nuk është e nevojshme për të krijuar kufij, dhe imagjinata është i pafund. Prandaj, në të ardhmen ne duhet të presim të shohim edhe tendencat më të pazakonta, për shkak të cilat autorët e veprave origjinale do të kënaqet audiencën.

Shitja e pikturave në Shën Petersburg, fotografitë për të porositur, pikturë e brendshme.

Çmimet e naftës pikturë në kanavacë. Çmimi për vizatim, grafikë, bojë shkrimi, bojë uji opake, letër, art pop, avangardë, art bashkëkohor, piktor.

çmim: nga 15 000p. kohë: nga 2 ditë

Shembuj të punës sime: pikturë | foto | portofol