Сликар -
Олег Соловиев
 • 8 964 362 30 50
 • sovdesign@mail.ru
 • © Олег Соловиев
 • Направено во 1998
Тренды в современном искусстве
05.05.2018
главните » вести » Сликарство во внатрешноста на станот

Сликарство во внатрешноста на станот

Човечка желба за убавина - не е нова. Во праисториски времиња,, нашите предци красат ѕидовите на пештерата petroglyphs: така што има природна желба да се направи вашиот дом атмосфера, прекрасна. Сега, сепак, нагласи експресивноста на стил внатрешни работи, да стане составен дел од концепт дизајн и едноставно додадете малку боја на животната средина, исто така, може фрескосликарство. Ликовна уметност трансформира значително уште од античките времиња: купи нов облик и форма, но ја задржал оригиналната функција. уште, сликарство задача - да им даде на естетско задоволство.

Современото сликарство во внатрешноста, мурали, гравури, состав слика, "Диши живот" во вашиот дом. Од сега па натаму ситуацијата ќе престане засекогаш да биде сива и здодевни.

За некои внатрешни сликарство - совршен избор?

Не постојат ограничувања. Визуелни уметности - успешна прилог на класичен стил домови, минималистички Апартман-студио, стан во стилот на "мансарда" и нестандардни објекти без ниту еден внатрешен концепт.

не е важно, Без разлика дали ќе се држиме до еден стил на декорација, или сакаат креативен хаос - ѕидни слики во внатрешноста никогаш нема да биде излишно. Но, главната работа тука - да се создаде хармонија, со избирање на соодветен стил и значењето на опции. Земете минимално количество на имагинацијата, и ќе успее!

Како да изберете слика за внатрешни: правила на совршена комбинација

Вистинската комбинација - е многу поважен, отколку да ги исполнува окото. Правилно избрани репродукција помага да се трансформира во вистински дом:

 • Пренесе суптилни карактеристики стил внатрешни работи, додадете спецификите;
 • Се создаде светла акцент на боја, за да привлече внимание;
 • Да се ​​направи простор на животната средина повеќе контраст;
 • Визуелно се прошири просторот, или напротив - додадете атмосфера во собата е премногу амбициозна.

заговор. слика, платно, нафта

Главната работа во изборот:

 • Репродукција мора да ги исполнуваат стил внатрешни работи, пренос на општата "расположение" соба, постави тонот.
 • Избор на бои е можно на два начини - од друга страна со владеењето и принципот на нијанси. Во првиот случај,, слика - светла точка во боја соба, Второ репродукција елементи се усогласат во боја со декорирани соби, станува едно со него.
 • Процент и обемот на репродукција треба да бидат избрани во зависност од големината на другите предмети во собата. На пример,, на чело на голем кревет ќе изгледа поволна уредување на големи слики, тогаш, исто како мала репродукција "ќе бидат изгубени" во контекст на скалата.

Запомнете: сликарство во внатрешноста на станот - одраз на вашиот став, визија на естетиката. Тоа е вашето чувство на убавина, хармонија - секогаш најважните критериуми за избор. И тогаш - Совети, правила и според дизајнер.

Деталите на сликата

Правило совршена рамка: тоа мора во исто време во комбинација со внатрешен простор и нагласи естетиката на репродукција - нејзината длабочина, боја сатурација, перспектива. Затоа, не постои универзален пристап - експеримент и за таа варијанта изгледа, односно според вашиот сопствен вкус.

Неколку совети за дизајн, за да се утврди:

 • Апстрактни и авангардни слики изгледаат одлично без рамка - безбедно може да се напушти. особено, Ако внатрешноста на собата, Тоа ќе се сместат слики, во современ стил.
 • гравури, пастел и акварел работи треба да се стави под стакло. Па одговара против отсјај: така репродукции ќе изгледаат одлично во вечерните часови, Кога светилката.
 • работењето на нафта може да се вклучи во рамка, без употреба на стакло.

Советот: задолжително рамка бара само класичен сликарство во ентериери на станови. Но, ова правило може да се игнорира, ако сликата изгледа објективно подобро без рамка и стакло.

гаврани гваш

гавран, врана, птици
врани, птици

Како подобро да се откажам слика

Да ги собереш и да организира естетски префинета репродукција - е само половина од битката. Твојот следната задача - право да го поставите на ѕидот на собата. Тоа е важно да се земат предвид:

 • димензии слики: репродукции на импресивни димензии изгледаат добро во близина на тешки, скала мебел, минијатура - сосема спротивното.
 • репродукција форма. За да го насочите партиција одговараат вертикална слика, на општата област во близина на главата на креветот - хоризонтална платно.
 • позадина. Најдобрите "основа" за секоја репродукција - една боја ѕид.

Ако планирате да се откажам од еден ѕид неколку репродукции, се грижат за своите убава комбинација. На барање "сликарство во внатрешноста слика"Можете да најдете многу интересни сместување опција.

Фрески в интерьере квартиры: что нужно знать

Классические фрескиотличный вариант для кухни, гостиной, спальни и даже ванной комнаты. Такой вариант оформления стен считается одним из древнейших: был известен еще до нашей эры. Тем не менее, настенные фрески в интерьере не потеряли актуальности:

 • Фреска на стене в ванной комнате создает атмосферу релакса. Тут отлично подойдут природные мотивы – зелень, цветы, лесные пейзажи.
 • На кухне рекомендуем расположить фреску в зоне обеденного стола. Рисунок можно дополнить обрамлением из молдинга, декоративного камня. Это создаст эффект завершенности, упорядоченности композиции.
 • Фреска над изголовьем кровати, выполненная в пастельных тонах, станет идеальным завершением интерьера спальни. Тут тоже уместны спокойные, природные мотивы – они настроят на легкость и релакс. Дополнить композицию можно точечной подсветкой, расположенной по верхнему краю фрески. Это создаст эффект визуального расширения пространства, что особенно актуально для компактных, небольших комнат.
 • В интерьере прихожей, такой способ оформления стен поможет подчеркнуть общий стиль квартиры, создать гармоничную и целостную картину.
 • В гостиной, фреску можно красиво дополнить деревянными панелями. Такое решение эффектно смотрится в помещениях, оформленных в классическом стиле.

Современная фреска легко наносится на стену: являет собой полотно, которое хорошо крепится на любую поверхность. Для создания естественного, живого рисунка можно выбрать 3д-фреску.

Живопись в классическом интерьере

Трудно представить себе классический интерьер без утонченных репродукций на стенах! Обстановка с элементами исторического стиля может быть выгодно дополнена пейзажами, натюрмортами и портретами в стиле реализм. Внушительность, красоту картин отлично подчеркнут массивные рамы – резные или строгие, без лишних декоративных элементов.

Неоклассический интерьер отлично сочетается с простыми зарисовками, на которых преобладают бытовые или городские мотивы. Для оформления будет достаточно простых рам предпочтительно в светлых, пријатен око нијанси.

Советот: не треба да се избере премногу темни, мрачните слики. Веќе строга класичната внатрешни работи ќе изгледа прилично мрачни. Поставување на расположение со нешто светло!

Сликање во модерен ентериер

Апстрактни слики со светли бои - вистинска среќа за минималистички, едноставни модерни ентериери. Ќе бидат соодветни графички контурите, остри линии, Спротивно на некои. Ние Ви препорачуваме да преферираат топли бои: тие ќе го пополни соба Домашен чувствуваат урбаниот.

Потсетиме: в современном интерьере уместны картины без дополнительного оформления. Большинство модерновых репродукций отлично смотрятся без рам и стекла.

Строгий хай-тек отлично дополняется черно-белыми полотнами больших размеров. Композиция из нескольких таких картин создаст атмосферу завершенности, простого уюта. Насчет изображений, то тут должны преобладать городские мотивы – урбанистические пейзажи больших городов, репродукции творений современной архитектуры. Также уместны графические портреты.

Экспериментируйте и следуйте своему вкусу

…этопоследний совет, который мы хотим дать вам на сегодня. Ведь даже с учетом всех дизайнерских правил и ухищрений, не существует универсального способа, как подобрать живопись для интерьера. Пробуйте различные подходы, Не плашете се од не-стандардни решенија, Запознајте се со новиот тренд - тогаш хармонија и убавина владеење во вашиот ентериер. Ви посакуваме вистинска инспирација секој ден!